Hakkında

IMG_20151030_162102Sima Özkan Yıldırım 1988 yılında Bursa’da doğru ve liseyi orada bitirdi. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümlerinde, yüksek lisans öğrenimini ise Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde, Chicana Edebiyatı üzerine Sınırı Biz Geçmedik, Sınır Bizi Geçti başlıklı teziyle tamamladı.

Çeşitli yayınevlerine özellikle çocuk edebiyatı üzerine çevirmenlik ve editörlük yaptı. Sözcükler, Notos Öykü gibi dergilerde makaleleri yayınlandı, anaokulunda İngilizce öğretmenliği yaptı. Hâlâ bir yayınevinde çocuk kitapları editörlüğü yapıyor, çevirmenliğe devam ediyor; Gece ile Gündüz adında 4 kitaptan oluşan bir seri yazdı. İyi Kitap’ta her ay çocuk kitapları eleştirileri yazıyor.

Uçan Battaniyesini çok seviyor, çünkü o battaniyeyi ona okuma yazma bilmeyen ama bir sürü masal bilen, kendi başından geçenleri masal gibi anlatmayı bilen anneannesi ördü. Kitaplarını hep o battaniyenin altında okuyor, aklına gelen fikirleri bazen o sıcak battaniyenin altından çıkamadığı için unutuyor. Ama bu battaniye uçuyor. Tıpkı 1001 Gece Masalları’nda, Prens Hüseyin’in uçan sihirli halısı* ya da Disney’in Alaaddin’indeki uçan halı gibi.

Battaniyesini gittiği her yere götürmek istiyor, tıpkı küçük çocukların bağlandıkları bebeklik battaniyeleri gibi. Bebeklik battaniyesini her gün okula getiren, arada koklamak dışında çantasından hiç çıkarmayan, geceleri onunla uyuduğu bir battaniyesi olan, hatta o battaniyesine bir isim bile veren öğrencisini hiç unutmuyor. O battaniye de hikâyesinin yazılmasını bekliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s