Neden kimsenin bana kartpostal göndermediğini biliyorum. Çünkü bu kitapları okumadılar! *2*

day

Zamanın, beni çocukluğuma postaladığı şu ifadeyle belirtmek isterim ki “kendimi bildim bileli” kartpostal koleksiyonu yapıyorum. Babamın da pul koleksiyonu var. Ama annem zarf koleksiyonu yapmıyor. Şu dünyada çok sevdiğim iki yazar/çizer var, onların kitaplarını da kimse basmıyor.

Diğer kartpostallı kitabımız The Day the Crayons Came Home (“Pastel Boyaların Eve Döndüğü Gün”), resimlemesini John Boyne ve David Almond’un kitaplarına yaptığı çizimlerden tanıdığımız Oliver Jeffers’ın elinden çıkma. Sanırım Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk’u ya da Piranalarla Yüzen Çocuk’u okumayan ve kapaklarına kapılmayan yoktur. İşte Oliver Jeffers! How to Catch a Star, Lost and Found, The Incredible Book Eating Boy, The Way Back Home, This Moose Belongs to Me, The Great Paper Caper da kendi yazıp resimlediği diğer muhteşem kitapları. Kate Greenaway Medal kısa listesine de girmiş, sayısız ödül almış, galalara kucağında bebeğiyle katılan bir baba kendisi. Atölyesine de hayran kalmamak elde değil. Kısacası benim en sevdiğim çizerler arasında ilk 5’e girer.

oliver-jeffers-hello-by-malcom-browncopyright

The Day the Crayons Came Home, Crayons serisinin ikinci kitabı. Yazarlarıysa da Jeffers’ın yakın dostu Drew Daywalt. İlk kitap The Day The Crayons Quit (“Pastel Boyaların İşi Bıraktığı Gün”), 55 hafta boyunca The New York Times Çoksatanlar listesinden çıkmadı. Bu seri Drew Daywalt’ın yazdığı ilk çocuk kitabı. Aslında kendisi Amerikalı bir film yapımcısı ve daha çok senaryosunu yazdığı korku filmleriyle biliniyor. Kitabın film haklarının da satılmış olmasına da şaşırmamak gerek. Temmuz 2014’te Universal Stüdyoları tarafından hem de. Heyecanla bekliyorum. Hem filmi hem de kitabın Türkçeye de kazandırılmasını. Aslında serinin ilk kitabına pek çok çocuk kitapçısında karşılaştım.

drew daywalt

Kitaba dönersek, ana karakterlerinin bir kutu pastel boya olduğunu söyleyelim. Kim mi bu renkli boyalar? Ya da kimin mi? Duncan adında bir çocuğun. Tam resim yapacakken bir bakıyor ki boyalar grevde.

İlk maceraları The Day The Crayons Quit’te Duncan her bir renkten bir mektup almıştı. Biri hasta olduğunu, biri çok kullanılmaktan bıktığını, diğeri hiç kullanılmadığı için içerlediğini anlatıyordu. Her biri bu mektubu kendiyle yazdığından kitabın için rengârenk kaleme alınmış mektuplarla doluydu. Tabii bir de Oliver Jeffers’ın, bir çocuğun tatlı el yazısını andıran muhteşem fontuyla. Genç okurlar için normal kitap fontları kadar okunaklı olmayan bu font belki okuma sürecini yavaşlatabilir. Ama bence alışmakta fayda var. Hep doktorları suçlarız da öğretmenlerin de el yazısı her zaman güzel olmaz.

Resimlerse sözü geçen her bir boyayla çizilen hayvanlar, ejderhalar, prensesler… Tüm boyalar neden grev yaptıklarını tek tek açıklar. Bence hepsi haklı. Arkalarındayım. Direnin boyalar! Özellikle de Duncan’ın kız kardeşi kâğıdını soyduğu için çıplak kalan krem rengi.

            The Day the Crayons Came Home’da ise bizim boyalar grevden pişman gibi. Duncan’a gönderdikleri kartpostallarda kurtarılmak istediklerini yazıyorlar. Her maceranın sonu güzel bitmiyor. Biri koltuktaki minderlerin altında kaybolmuş, bir diğeri evin babası üstünde oturunca kırılmış, Bezelye Yeşili hiçbir çocuk bezelyeyi ve rengini sevmediği için kaçmış. Her biri yazdığı komik kartpostalı yine kendisiyle yazmış. Bazıları çok uzaklara gitmiş, defalarca kart atmış. Gerçek pullarla gerçek kartpostallar.

            İnsani duyguları, özellikle de çocukların yoğun olarak hissettikleri kimi duygular renklerin başından geçenlerle somut bir hal alıyor kitapta. Unutulduğunu hissetmek, kendi adından nefret etmek, kendi renginden nefret etmek, bunları değiştirmek istemek, evden kaçmak, görmezden gelinmek gibi. Bu yüzden de dikkate değer. Duncan zaten sizi çok özlemişti renkler! Haydi eve dönün!

day_the_crayons_came_home_pea_green

 

The Day the Crayons Came Home

Yazar: Drew Daywalt

Çizer: Oliver Jeffers

Philomel

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s